BIOLOŠKI KROŽEK

 

V šoli deluje biološki krožek.  Člani krožka vsakodnevno po puku skrbimo za živali in njihovo bivanje. Tako dnevno živalim čistimo in jih hranimo.

Pripravljamo tudi umetne ekosisteme za gojenje žive hrane za plazilce..

 

Skrbimo za naslednje živali v šoli:

 

LEOPARD – GEKON

 

Domovina leoparda – gekona je Azija (do Indije), Srednji in del Bližnjega Vzhoda. Prehranjuje se z žuželkami, novo skotenimi mišmi in podganami. Zraste do dolžine 25 cm. V šolskem terariju jih hranimo z ličinkami mokarjev, damo jim svežo pitno vodo.

 

 

 

 

Pazi: vse vrste gekonov »izpustijo« rep in, v kolikor so razdražene, močno ugriznejo!

Izkušnje: pusti se božat,  je bolj počasen, rad leze za vrat.

 

 

 

TOKEJ

 

Domovina tokeja je Azija. Prehranjuje se z žuželkami in majhnimi glodalci (mlade miške in njihovi goliči). Zraste do dolžine 35 cm. Tokeji so največji predstavniki iz družine gekonov. Na prstih na nogah imajo posebno izoblikovane luske v obliki ploščic, kar jim omogoča dober oprijem na tudi zelo gladkih površinah. Oglašajo se z glasnim Tookee – odtod tudi ime – Tokej. V šolskem terariju jih gojimo enako kot leoparda – gekona.

Izkušnje: če se počuti ogrožen na široko odpira usta in piha, da bi se ga le kdo ustrašil.

 

 

 

ČRNA AGAMA

 

Domovina črne agame je Indija in Pakistan. Prehranjuje se z žuželkami in zraste do dolžine 35 cm.  V šolskem terariju imajo za bivanje  »sredozemske pogoje«: obilo svetlobe in temperaturo med 30 do 35 C, hranimo jih z ličinkami mokarjev in hrošči.

Izkušnje: med kuščarji pravi »spidi«. Pusti se božat, če se prestraši, ga je polna cela kletka.

 

 

 

 

 

ZELENI LEGVAN

 

Domovina zelenega legvana je Južna in Srednja  Amerika. Prehranjuje se z hrano rastlinskega izvora. Zraste lahko do 220 cm. V šolskem terariju imamo veliko posodo z vodo, kamor se žival »namoči« pred levitvijo ali se ponavadi vanjo iztreblja. Živalim ponudimo vso vrsto zelenjave (seveda oprane), kuhan riž (brez  soli) in vitaminske dodatke. Z živalmi previdno rokujemo, jim z roko ponujamo hrano in jih božamo, da izgubijo strah pred ljudmi.

Izkušnje: Je pravi gospod. Zna uživat ob božanju. Zapre oči in uživa. Ko mu je dovolj udari z repom.

 

 

 

 

 

AVSTRALSKI PALIČNJAK

 

Domovina avstralskega paličnjaka je Avstralija. Prehranjuje se z listjem robidnic (robid, malin, vrtnic) in zraste do dolžine 15 cm. Paličnjaki imitirajo (posnemajo) suhe liste oz. veje robidnic, samica izleže do 200 jajčec, ki so podobna zrnju konoplje, v vlažno šoto ali pesek. Jajčeca se valijo do 6 mesecev, nakar se izležejo mladiči, ki pričnejo takoj jesti mlade liste.

Izkušnje: Zanimivo je opazovat nepopolno preobrazbo.

 

 

 

 

MINI AKVARIJ

 

V mini akvariju živijo ribice »gupiji«. Hranimo jih z ribjo hrano, ki jo preden jo damo v akvarij, zdrobimo.

 

 

 

TROPSKI AKVARIJ

 

 

AFRIŠKI AKVARIJ

 

 

 

ŽELVA

 

Grške želve so zelo primerne za gojenje v razredu. Hranimo jih z ostanki sveže zelenjave iz kuhinje. Pozimi, če se temperatura zniža pod 10oC, se želve za nekaj časa zakopljejo v pesek in prezimijo.

 

PTIČJI PAJEK

 

Domovina ptičjega pajka je Južna Amerika. Nahaja se na bolj na tropskem območju. Prehranjuje se z  žuželkami in majhnimi živalmi, zraste lahko do 25cm.

 

 

PUŠČAVSKI SKAKAČI

 

Domovina puščavskega skakača je severna Afrika ter bližnji srednji vzhod. So drobni in urni, imajo močne zadnje noge s katerimi se lahko skočijo zelo hitro in daleč. V naravi

se  prehranjujejo s koreninicami in travnimi bilkami. V šolskem terariju jih  hranimo z zelenjavo in sadjem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PAPIGA ALEKSANDER

 

Papiga Aleksander je zadnja pridobitev v učilnici. Poimenovali smo jo Aleks.